Kediler Üzerinde Pire Nasıl Bulunur?

Kedinizde ya da evinizde pire gördüyseniz, nasıl emin olacağınız aşağıda anlatılmıştır.. Ancak, evcil hayvanınızda veya evinizde hiç pire görmemiş olsanız bile pire probleminiz olabilir. Kediniz yetişkin pirelerden temizlemiş olsa bile pire yumurtaları evcil hayvanınızdan düşüp ve birkaç hafta sonra yumurtadan çıkabilir. Her iki durumda da, kedinizde pire olup olmadığını kesin olarak bilmek önemlidir.

Kedinizin Belirtilerini Değerlendirme

1 Kedinizin bakımına dikkat edin. 

Kediniz pireye karşı hassassa, alerjik reaksiyon gösterebilir. Pire tükürüğüne alerjisi olmayan kediler bile ısırıklardan tahriş ve kaşıntı yaşar. Bu, aşırı tımar davranışını tetikler. Kediniz kendini çok sık ve iyice temizleyebilir. Pireleri tespit etmek daha zor olabilir, çünkü kediden beslenmek için tekrar tekrar atlarlar, bu yüzden sadece geçici olarak ortaya çıkarlar. Bu, onları bulamıyor olsanız bile, kedinizde neden pire olabileceğini açıklar. 

 • Pire istilası belirtileri, kedinizin sağlığına, kedideki pire sayısına ve diğer bireysel faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir.

2 Pire belirtileri arayın.

Pire sokması çok tahriş edicidir. Kedinize aşağıdaki pire semptomlarını izleyin:

 • genellikle boyun ve sırt boyunca küçük şişlikler veya kabuklar
 • cilt tahrişi, özellikle boynun arka tarafında ve kuyruğun tabanında
 • Özellikle yüz çevresinde artan tırmalama
 • artan kaşınma
 • aşırı kaşınmada ki tüy yumakları
 • tüy kaybı
 • dışkıda tenya (kedilerin pireleri yutarak aldığı tenya yumurtaları) 

3 Kedinizin davranışına dikkat edin

Kediniz, özellikle halı kaplı ve pire barındıran odalardan, zevk aldığı yerler olsa bile aniden kaçabilir. Kediniz de huzursuz veya sinirli görünebilir.  Kaşınmaya veya kafasını çok fazla sallamaya başlayabilir. Kediniz pireden kurtulmaya çalışıyor olabilir.

 • Bazı kediler pire ısırıklarına karşı daha duyarlı olabilir ve pire ısırıkları tarafından daha fazla rahatsız olmuş gibi görünecektir. Rahatsız olduklarında garip davranışlar geliştirebilirler. 

4Anemi belirtileri için dikkat edin.

Pire istilası kedinizde gerçekten kötüyse, tüylerinde çok fazla pire olacak, kan kaybına uğrayabilir ve kansızlık yaşayabilir. Eğer öyleyse, uyuşukluk veya aşırı yorgunluk, soluk diş etleri ve kas kaybı arayın. Pire kirini, pire olduğundan emin olmak için ıslak beyaz bir havluya karşı kontrol etmelisiniz. Kedinizin pire olup olmadığına bakılmaksızın, eğer anemik ise onu veterinere götürmelisiniz.

 • Kedi yavruları ve yaşlı kedilerin pire istilasından anemi alma olasılığı daha yüksektir.

Kedinizde Pire mi arıyorsunuz?

1Kedinizi emniyete alın

Kedinizi beyaz bir çarşaf veya yastık kılıfına yerleştirin. Beyaz kumaş, çıkarabileceğiniz pire veya pire kirini görmenizi sağlar. Tarama sırasında kedinizi kucağınızda tutmak istiyorsanız, önce kucağınızı bezle örtün.

 • Pireler uzunluğu yaklaşık 3-4 milimetre olan koyu kahverengi kanatsız böceklerdir. Çalışırken atladıklarını fark edebilirsiniz.  Kedinin bacaklarının arasını karınlarından kontrol edin.

2 Kedinin tüylerini pire tarağı ile tarayın

Bir pire tarağıyla baştan kuyruğa kadar kediyi tarayın ve çalışırken maruz kalan deriyi inceleyin. Boynun arkasına, kuyruğun tabanına ve bacak içlerine özellikle dikkat edin. Bunlar pirelerin favori saklanma noktalarıdır.

 • Pire tarakları, tarak dişi ile pire yakalamak için tasarlanmıştır. Dişler birbirine yakın oldupundan ire kaçamaz ve yüzeye çıkarılır.

3 Pire tarağı inceleyin

Zıplayan pire bulamazsanız bile, tuz ve karabiber gibi görünen pire dışkısı veya pire yumurtaları bulabilirsiniz. Herhangi bir şüpheli malzeme bulursanız, nemli bir kağıt havluya koyun. Pire dışkısı kan içerir, bu yüzden ıslandığında koyu kırmızı olur.

 • Bu pire dışkısını veya pire kirini fark ederseniz, kedinizde bir yerlerde pire vardır.

4 Pire dışkısı veya pire kirini kontrol edin

Siyah lekeleri görebilmek için taraktaki kiri ve beyaz kağıdın üzerindeki tüylerini sallayın. Normal kirleri pire dışkısından ayırt etmek için, lekelerin üzerine biraz su serpin. Eğer pire kirlenmişse, siyah benekler halo etkisi ile kırmızı-kahverengi veya turuncuya döner.

 • Kedinizi tararken beyaz bir havluya veya çarşafın üzerine koyduysanız, bu en kolay yoldur.

5 Yama şeklinde tüy dökülmesine bakın.

Pirelerin kedinizin tüy dökülmesine katkıda bulunmasının birkaç nedeni vardır. Kediniz sürekli ısırma ile tahriş olabilir ve kürkünü çok fazla çizer ve tüy dökülmesine neden olabilir. Veya kediniz cildi tahriş eden ve ekstra çizilmeye neden olan pire tükürüğüne alerjisi olabilir.

 • Kediniz pirelerden başka bir şeye alerjik olabilir. Pire bulamazsanız, ancak kediniz hala sürekli kaşınıyorsa, onu veterinere götürün.

ÇÖZÜM

Eğer doğal ve zararsız bir çözüm arıyorsanız ve pire sorununa kesin çözüm olsun diyorsanız Diatomlu Toprak tek seçenek gibi duruyor.

Deneyin ve sizde görün…